Wyślij sms o Treści Decyzja na Numer 7243

kto wymyślił karty tarota

70 887 75 03 wew 149

Wyszukany temat: kto wymyślił karty tarota

Karty tarota są jednymi z najbardziej popularnych narzędzi do wróżenia, lecz niewielu wie, kto jest ich twórcą. Większość ludzi uważa, że karty tarota pochodzą z kultury egipskiej, ale w rzeczywistości, ich geneza jest znacznie bardziej skomplikowana.

Historia kart tarota zaczyna się w średniowiecznej Europie, gdzie używano ich do gry w karty. Początkowo były to zwykłe karty do gry, ale z czasem zaczęto dodawać na nie rożne symbole, rysunki i obrazy.

Pierwsze karty tarota pojawiły się we Włoszech w XV wieku i były nazywane „Tarocchi”. Były to bardzo bogato ilustrowane karty, które przedstawiały różne postacie i sceny z życia codziennego. Jednym z najważniejszych elementów tych kart były jednak liczne symbole i alegorie, które były związane z filozofią, astrologią, kabalistyką i innymi naukami tajemnymi.

Karty tarota zyskały na popularności w XVIII wieku, kiedy to zaczęto je używać do wróżenia. Wtedy też powstało wiele różnych talii kart tarota, choć większość z nich była oparta na pierwotnym wzorze.

Jednym z najważniejszych autorów kart tarota był Jean-Baptiste Alliette, znany również jako Etteilla. Alliette uważał, że karty tarota są narzędziem do odczytywania przyszłości i stworzył swoją własną talie kart, która była bardzo popularna w XVIII wieku.

Kolejnym wielkim autorem kart tarota był Arthur Edward Waite, który współpracował z artystą Pamelą Colman Smith i stworzyli razem talie kart, która była bardzo popularna w XX wieku. Ta talię kart tarota nazywa się Rider-Waite i jest jedną z najbardziej popularnych talii na świecie.

Podsumowując, karty tarota pochodzą z Włoch, a ich historia sięga XV wieku. Choć wiele osób przypisuje ich powstanie kulturze egipskiej, to w rzeczywistości, ich geneza jest znacznie bardziej skomplikowana i związana z kulturą Europy Środkowej i Włoch. Jednym z najważniejszych twórców kart tarota był Jean-Baptiste Alliette oraz Arthur Edward Waite i Pamela Colman Smith, którzy stworzyli jedną z najbardziej popularnych talii kart tarota na świecie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyszukaj
Szukaj
Najnowsze posty
Wyślij sms o Treści Decyzja na Numer 7243
70 887 75 03 wew 149